Aktuality
čipování
25.10.2019 11:29Vážení klienti ,
určitě jste všichni zaznamenali , že podle novely veterinárního zákona je povinnost mít od roku 2020 psa očipovaného. Podrobnosti na toto téma najdete na stránkách Komory veterinárních lékařů. Je zde všechno hezky popsáno. Pokud se rozhodnete, že psa necháte očipovat v naší ordinaci, není problém po dobu ordinačních hodin a není potřeba se objednávat.
Trochu jiné než veterinární téma
09.05.2014 19:00Jak je známo všem milovníkům koček, je tento tvor vášnivým lovcem. Bohužel nejenom myší, ale i ptactva. Každý rok zahyne pod drápky velké množství těchto užitečných tvorů. Proto bychom se rádi přimluvili, pokud je to u vašich miláčků možné, zkuste je opatřit obojkem s rolničkou. V takovém případě má ptáček přece jenom o něco větší šanci uniknout ze spárů malého predátora. Máme to i vyzkoušené na našich kocourech a odměnou nám byla radost z toho,že se podařilo vyvést mladé ptáčata sýkorkám modřinkám, koňadrám, rehkům domácím a celé rodinky přežily ve zdraví.
zimní období
07.12.2013 13:57
Zimní období je nejlepší dobou na očkování proti Lymské borrelióze
Nejprve můžeme stručně vysvětlit, o jaké onemocnění se jedná. Původcem onemocnění je spirocheta Borrelia burgdorferi a je přenášena krev sajícími členovci. Hlavním přenašečem je však klíště čeledi Ixodidae. Rezervoárem onemocnění mohou být různé druhy volně žijících obratlovců, z domácích zvířat je to pes, kočka, skot, ovce a koně. Borrelioza se u psa projevuje akutní artritidou, psi přicházejí s náhlým kulháním a výraznou bolestivostí jedné nebo více končetin. Doprovodné příznaky mohou být horečka, apatie, nechutenství, zvětšené mízní uzliny. Inkubační doba je 2 až 6 měsíců. To už je někdy problém pro majitele si vzpomenout, zda nějaké klíště zaznamenal.
Borrelióza se někdy poměrně obtížně diagnostikuje, záleží na tom, v které fázi onemocnění se testování provádí.V době akutních klinických příznaků se výrazně zvyšuje titr protilátek a je výhodnější provést dva odběry v časovém rozestupu. Terapie se provádí dlouhodobým podáváním antibiotik.
Samozřejmě než léčba, je lepší prevence.Jsou dva způsoby. Prvním je používání vnějších antiparazitik, a to ve formě obojku, spreje nebo spot-onu. Druhým je aplikace vakcíny proti Borrelióze. Pokud majitel přijde poprvé, vakcinuje se dvakrát v rozmezí 3 týdnů a pak stačí jednoroční revakcinace. Pokud se rozhodnete pro vakcinaci, je toto období / listopad až březen / opravdu nejlepší.
Seznam registrů čipovaných zvířat na území ČR
16.10.2013 20:42Národní registr majitelů zvířat ( www.nrmz.cz ) - registrace pro mikročipy Data Mars s českým národním kódem zdarma, napojen na PETMAXX, možnost online registrace.
BackHome registr zvířat ( www.backhome.cz ) - registrovat můžete jakýkoliv typ nebo značku mikročipu zdarma, napojen na PETMAXX, možnost online registrace.
Centrální evidence zvířat a věcí ( www.identifikace.cz )
Český registr zájmových zvířat a majitelů ( www.czpetnet )
PETMAXX je celosvětově vyhledávací síť, v naší ordinaci používáme čipy Back Home.
Hubení slimáků
11.06.2013 21:21Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a pěstitelé začínají řešit problém se slimáky. Toto téma proběhlo v médiích již několikrát, ale není na škodu na něj znovu upozornit. Na našem trhu existují různé přípravky s odlišnou účinnou látkou.Toxické jsou karbamáty -jejich příznaky otravy jsou - slinění, zvracení,průjem, pomalý tep,zúžené zorničky a v pozdní fázi třes a křeče. metaldehyd - jejich příznaky otravy jsou - zvýšená teplota, rozšířené zorničky, zrychlení srdeční činnosti, slinění, tonicko klonické křeče, ztížené dýchání. V případě, že máme podezření, že pes tento přípravek pozřel /jde většinou o drobné modré granulky/ můžeme poskytnout zvířeti první pomoc.Snažíme se vyvolat zvracení.Nejvíce účinný je zředěný 3% roztok peroxidu vodíku v poměru 1:1 s vodou, nejlépe je vpravit ho do tlamy pomocí inj.stříkačky nebo lžící /dávka 5ml/kg ž. hmotnosti/.Obecně se udává, že účinnost první pomoci je efektivní do jedné hodiny po kontaktu s toxickou látkou.Následnou léčbu provádí již veterinární lékař. U otravy metaldehydem navíc neexistuje specifické antidotum/protilátka/ a léčba je pouze symptomatická. Jedním z těchto toxických přípravků je například Vanish slug pelets.
Doporučujeme proto používat přípravky na bázi fosforu a železa. U těchto produktů je vždy na přední části krabice zdůrazněno, že je vyroben na přírodní bázi nebo, že je neškodný pro vaše domácí miláčky i ježky /je dobré nezapomínat i na jiné užitečné tvory na našich zahrádkách/. Jedním z těchto neškodných přípravků je například Ferramol.
Jak za hranice se zvířaty v roce 2013
27.05.2013 18:36I v letošním roce platí, že pes, kočka, či fretka musí mít pas, kde je absolutně nutné potvrzení o platném očkování proti vzteklině /vydá a potvrdí schválený soukromý veterinární lékař/. Je-li to štěně,kotě, mladá fretka, musí mít první očkování proti vzteklině, jakmile dosáhne stáří 3 měsíců. Od poloviny roku 2011 platí po EU země označení zvířete ne tetováním, ale čipem. Pro "cestovně starší "zvířata platí, že pokud byla tetována před 3.červnem 2011 a tetovací číslo je stále jasně čitelné, mohou se pohybovat ještě bez čipu. Avšak pozor!! některé evropské země ( Velká Británie, Irsko, Malta, Chorvatsko) uznávají jen identifikaci čipem.
Novinka z loňského roku - Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko již nepožadují potvrzení z EU schválené laboratoře o účinnosti vakcinace proti vzteklině.
Pro pohyb v EU již není nutné ošetřit zvířata před cestou proti klíšťatům (jinak samozřejmě vřele doporučujeme).
Ošetření před vstupem na své území prostředkem proti echinokokóze s účinnou látkou praziquantel/Cestal,Drontal, Milbemax, Profender, Optivermin,Caniverm/ požaduje pouze u psů Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko. Toto ošetření musí být provedeno v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem.